Múzeum - kiállításvezető
A múzeum vezető - képekkel együtt letölthető itt: Múzeum vezető
Rábaközi Muzeális Kiállítóhely
„Kapuvár anno…”
Fejezetek a város és környéke történetéből
Állandó kiállítás
A helytörténeti és néprajzi kiállítás a város főterén álló, 17. századi eredetű, a 18–19. század folyamán többször átépített Esterházy várkastély déli szárnyában található.
Kapuvár a Nagyerdő, a Rába és a Hanság közé eső mély fekvésű, Rábaköz nyugati szélén fekszik. Északra, a Hanság-medence egykor mintegy hatszáz négyzetkilométer kiterjedésű mocsár volt. A medence peremén és a lápból kiemelkedő szárazulatokon már az őskorban megtelepedett az ember.
A Kárpát-medencébe betelepülő magyarság szállásterületének peremén mesterséges védvonalat alakított ki. A nyugati kapu ellenőrzésére épült fel Kapu vára. A vár melletti katonatelepet a 16. század második felében már a mezővárosok sorában említik. A lakosság ellátására kézműves mesterek telepedtek meg. A vitrinekben az egyes mesterségek jellegzetes szerszámai, félkész és késztermékei láthatók.
Az osztrák-magyar kiegyezés (1867) utáni évtizedekben számos intézménnyel, hivatallal gyarapodott Kapuvár. Ebben a korszakban épültek fel a Fő tér díszes kereskedőházai. A mezővárosi polgárság életmódját a dualizmus-kori szoba-enteriőr tárgyai tárják elénk.
A 19. és a 20. század fordulójának paraszti életmódját a festett virág ornamentikával díszített bútordarabok, a dúsan hímzett textíliák mutatják be.
A kenyérsütő kemence lapos teteje a 19. században még főzésre szolgált. A konyha-enteriőrben az egykor talán legfontosabb és legnehezebb asszonyi munka, a kenyérsütés tárgyai, eszközei is láthatók.
A kapuvári a Rábaköz egyik legszínpompásabb népviselete volt, virágkorát a 19. és a 20. század fordulóján élte. Az egykori varróasszonyok a selyemszalagokból, gyöngyből és flitterből álló díszítmények készítésének mesterei voltak.
A Nagyerdő területén települt irtásfalvak lakói közül számosan foglalkoztak famegmunkálással. A vésett díszítésű, festett gabonatároló láda, a szépen faragott, szív alakból kinövő sírkeresztek helybeli ácsok, parasztfaragók keze munkáját dicsérik.
Az Arcképcsarnok az itt született, vagy itt élt, a városnak hírnevet szerzett személyek munkásságának állít emléket.
Nyitvatartás
Hétfő: Zárva
Kedd: Zárva
Szerda: 09:00 - 15:00
Csütörtök: 09:00 - 15:00
Péntek: 09:00 - 15:00
Szombat: Zárva
Belépőjegyek
teljes árú belépőjegy
kedvezményes árú belépőjegy
kedvezményes árú belépőjegy
létszámtól függetlenül
az állandó kiállításban
Ingyenes belépés
Fogyatékkal élők + 1 fő kísérője számára
Aktív pedagógusoknak
70 éven felülieknek
6 éven aluliaknak